İŞ DÜNYASI

Tuğba Yalçın | 03.02.2014 - 12:35

Mobil çözümler sunan Pozitron İngilizlere satıldı

Bankacılık, perakende, ilaç ve telekomünikasyon sektörlerine mobil çözümler sunan Pozitron artık İngilizlerin.

Türk Hava Yolları, eBay, ING, TEB, GlaxoSmithKline ve Hepsiburada gibi şirketlere mobil çözümler sunan teknoloji şirketi Pozitron aynı zamanda Ortadoğu ve uluslararası pazarlardaki kurumlara çözümler sunarak dikkatleri üstüne çekiyordu. 2008 yılında, entegre mobil bankacılık ürünü kategorisinde Harvard Business School’un düzenlediği Küresel İş Planı Yarışması’nı kazanan Pozitron, Deloitte’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen Top 10 şirketi listesinde yer almanın yanında Deloitte Technology Fast500 EMEA 2011, 2012 ve 2013 ödüllerinin de sahibi olmuştu. Başarılarından söz ettiren şirket İngiliz devlerinden Monitise’ye satıldı.

Pozitron ortaklarına Monitise hissesi

Londro borsasında işlem gören, mobil para alanında başarılı isimler arasında yer alan Monitise Plc Pozitron’u 100 milyon dolar karşılığında satın aldı. Şirketin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre satın almanın tamamının hisse karşılığı yapıldığı vurgulandı. Buna göre Pozitron ortaklarına değeri 24 milyon pound olan Monitise hissesi, 3 yıllık earn-out sonunda ise hedeflerin karşılanması ile birlikte 36 milyon pound daha ödeme yapılacağı açıklandı.

CEO’dan açıklama

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, Monitise bünyesine katılma anlaşmasıyla ilgili şu görüşleri paylaştı: “Bundan dokuz yıl kadar önce ticari odağımızın kalbine mobili yerleştirdiğimizde, mobil yazılım, yenilikçi tasarım ve kullanım kolaylığının insanların mobil hayatta paralarını yönetme şekilleri üzerinde bir vizyon edinmiştik. Monitise bünyesine katılmak bu vizyonu hızlandırmanın yanında bizlere Grup içerisindeki benzersiz teknolojiler ve uzmanlığa erişim imkânı sunacak. Mobil teknolojilere yönelik talebin artışı ışığında, Monitise ekibinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”