Skip to main content

Apple, bugün gerçekleşen etkinliğinde iPhone 6 telefonunun yanında Apple Watch’u görücüye çıkardı

Apple, Cupertino’da düzenlediği etkinliğinde uzun zamandır gündem konusu olan cihazlarını sahneye çıkardı.

Apple etkinliğinde ön plana çıkanlar:

Yeni nesil iPhone: iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

Apple, teknoloji dünyasında nasıl görüneceği ve ne gibi özellikleri olacağına dair tahminlerde bulunulan Phone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıttı. Her iki cihaz da 19 Eylül’de piyasaya sunulacak. iPhone’ların ön siparişleri ise 12 Eylül’den itibaren yapılabilecek.

Bu yılın sonunda Apple, yeni iPhone modellerini 115 ülkeye ulaştırmayı planlıyor.

Telefon özellikleri

iPhone 6, 4,7 inçlik ekrana sahip olurken; iPhone 6 Plus, 5,5 inçlik ekranla geliyor.

iPhone 6, 1334 x 750 piksel çözünürlükle gelirken; iPhone 6 Plus, 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip. Her iki akıllı telefon da “Retina HD” ekranlara sahip.

iPhone 6, üç seçenekle birlikte geliyor. 16 GB’lık telefon 199 dolar, 64 GB’lık 299 dolar ve 128 GB’lık ise 399 dolardan satışa sunulacak. Bu fiyatlar da iki yıllık kontrata bağlı olarak geçerli olacak.

iPhone 6 Plus da üç farklı seçenekle sunuluyor. 16 GB’lık cihaz 299 dolar, 32 GB’lık 399 dolar, 64 GB’lık ise 499 dolardan kullanıcılara ulaşacak. Kısaca Plus, iPhone 6 fiyatlarından 100 dolar daha fazla.

Güncelleme: Türkiye’de 26 Eylül’den itibaren satışa sunulacak yeni nesil iPhone’un satış fiyatları şöyle:

App Store Türkiye’de yapılan açıklamaya göre; iPhone 6 (4,7 inç modeli) 2,349 TL’den başlayan fiyatlarla, iPhone 6 Plus (5,5 inçlik moeli) 2,649 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Apple Watch sonunda görücüye çıktı

Apple, Cupertino’da gerçekleşen etkinlikte en çok merak konusu olan Apple Watch’ı tanıttı. Apple CEO’su Tim Cook, Apple Watch’ı kişiselleştirilebilir bir saatin yanında kapsamlı sağlık ve fitness cihazı olarak tanımladı.

Akıllı cihazın fiyatı 349 dolardan başlayacak ve önümüzdeki sene başında satışa sunulacak. İki farklı boyutta ve üç farklı seçenekle sunulacak: Apple Watch, Apple Watch Sport ve 18k altın Apple Watch Edition.

Saati de bir iPhone ile eşleştirmeniz gerekiyor. Akıllı saat, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5C ve iPhone 5 ile uyumlu çalışıyor.

Apple Pay, alışverişi daha kolay bir hale getiriyor

Apple Pay, mağazalarda ürünleri satın almanızı sağlayan yeni bir NFC ödeme sistemi. Bir kere kredi kartı bilgilerinizi verdiğinizde, satın almayı istediğiniz ürün için yalnızca telefonunuza dokunmanız yeterli. Touch ID sensör aracılığıyla kimliğiniz doğrulanıyor ve telefonunuz cihaza özel bir numara oluşturuyor. Bu da sizin bilginizi kayıt altında tutmadığı anlamına geliyor.

Apple Pay sistemi, ayrıca uygulama içinde de ulaşılabilir olacak. Böylelikle yazılımcılar, uygulamalarına bu sistemi entegre edebilir. Apple Pay, önümüzdeki ay iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta yerini alacak.

iOS 8 17 Eylül’de sunulacak

iOS 8’in çıkış tarihi belli oldu: 17 Eylül. İsteğe bağlı olarak; kullanıcılar ücretsiz güncellemelerini gerçekleştirebilecek.

Kaynak: Apple

Fotoğraf: Apple