Skip to main content

WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton, Twitter hesabından Facebook’u silmenin zamanı geldiği açıklamasını yaptı.

Merkezi Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin 50 milyon Facebook profilini ele geçirerek, topladığı verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunda oy verenlerin seçimlerini tahmin edip onları etkileyebilecek bir algoritmada kullandığının ortaya çıkmasının ardından dünyadaki yankılar sürüyor.

Kişisel verilerin ihlali konusunda sosyal medyada başlatılan ‘Delete Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyasına WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton da destek verdi. Facebook, 2014 yılında 16 Milyar dolar ödeme yaparak popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın aldı. WhatsApp’tan 2017 yılında ayrılan Acton, Twitter  üzerinden “Facebook’u silmenin zamanının geldiğini” söyledi.

Facebook’ta 50 milyon profile erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunduğu öne sürülen veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın CEO’su Nix’e görevden alındı.

Facebook’un hisseleri düşüşe geçti

Veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın Facebook’tan izinsiz olarak kullandığı kişisel veriler ABD başkanlık yarışında Donald Trump’ın lehine kullanıldığı ortaya çıktı. Yaşanan gelişmelerin ardından Facebook’un 537 milyar dolar olan piyasa değeri 43 milyar dolar kaybederek 494 milyar dolara kadar geriledi. Mark Zuckerberg’in 74,5 milyar dolar olan kişisel serveti ise 69,3 milyar dolara gerileyerek 5 milyar doların üzerinde kayıp gösterdi.