MOBİL

Sedef Sezgin | 13.11.2015 - 16:55

YouTube, YouTube Music uygulamasını yayınladı

YouTube'un yeni uygulaması Youtube Music'in, Spotify, Apple Music gibi servislere rakip olması bekleniyor

Dünyanın en büyük video ağı, Google’dan sonra en büyük ikinci ‘arama motoru’ YouTube, kullanıcıların platformu müzik dinlemek için de çok yoğun olarak kullandığını fark etti ve YouTube Music isimli yeni bir uygulama yarattı.

Uygulama standart bir müzik servisi gibi çalışıyor, kullanıcılar istedikleri şarkıcıları, albümleri, şarkıları arayabiliyor. Spotify, Apple Music gibi servislerde olduğu gibi lisansı alınan 30 milyondan fazla şarkı kullanıcılara sunuluyor.

Uygulama ücretsiz olarak Android ve iOS işletim sistemli telefonlara indirilebiliyor. Ayda 10 dolara YouTube Red üyeliğiyle müzik dinleme deneyimini reklamsız hale getirerek iyileştirmek de mümkün. YouTube Music’te tüm arama sonuçları yalnızca müzikle ilgili. Yani arama kutusuna ‘call’ yazdığınızda bu defa ‘call of duty’ yerine yalnızca ‘call me maybe’ ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca servis canlı konser görüntülerinden karaoke şarkılara ek seçenekler de sunuyor.

Yeni uygulamasıyla pazardaki dengeleri değiştirmesi beklenen YouTube böylece sadece ayda 10 dolara kullanıcılara 30 milyon şarkılık bir müzik arşivi ve reklamsız sayısız video izleme olanağı sunarak rakiplerinden sıyrılıyor. Uygulamanın Türkiye’deki kullanıcıların kullanımına ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.