SOSYAL MEDYA

Sedef Sezgin | 08.01.2014 - 17:55

We Are Social ajansı, global dijital istatistikleri açıkladı

We Are Social ajansının hazırladığı rapora göre Türkiye'de nüfusun yüzde 45'i internet kullanıyor.

We Are Social ajansı 24 ülkeyi baz alarak global dijital istatiklerle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre 7 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık 2 buçuk milyarı internet kullanıyor. Dünya nüfusunun yüzde 26’sı aktif olarak bir ya da birden fazla sosyal ağın üyesi.

Dünya üzerinde internet kullanımın en yoğun olduğu yer Kuzey Amerika, bölgedeki nufusun yüzde seksen biri internet kullanıyor. 2013 yılında önde gelen sosyal ağlara üye olan toplam kullanıcı sayısı 135 milyon. Facebook’un üye sayısı 1 milyar 184 milyonu bulurken, Twitter’ın üye sayısı 232 milyonda kalıyor. En çok üyesi olan sosyal platformlarda Facebook’u, 816 milyonla QQ ve 632 milyonla QZone takip ediyor.

Türkiye’de 80 milyonu aşan nüfusun yüzde 45’i internet kullanıcısı. Türkiye’deki aktif Facebook kullanıcıları 35 milyonu bulurken, cep telefonu olanların sayısı 68 milyon. Türkiye’deki mobil internet kullanıcılarının akıllı telefonlarını kullanarak internette geçirdiği zaman ortalama 1 saat 53 dakika. Nüfusun yüzde 44’ü sosyal medyada aktif ve bu kullanıcıların her gün sosyal medya ağlarını kullanarak geçirdiği ortalama süre 2 saat 32 dakika. Mobil kullanıcıların yüzde 26’sı lokasyon bazlı servislerden yararlanıyor.

Amerika, İngiltere, Çin ve daha birçok ülkeyle ilgili ayrıntılı istatistiklere ulaşabileceğiniz raporu buradan inceleyebilirsiniz.