FİLM

Tuğba Yalçın | 09.05.2014 - 14:39

Uzaylılar Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü’nü yıkıyor

Türkiye'nin ilk 3D animasyon filminde uzaylıların Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü’nü yıktığı sahne dikkat çekiyor.

Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmi dikkat çekici sahneleriyle hedef kitlesine ulaşmayı planlıyor. Yönetmen Şahin Michael Derun’un yönettiği film, 2911 yılında görev için yola çıkan Savanora adlı bir Türk uzay gemisi mürettebatının yaşadığı serüveni anlatıyor. Yapımı üç yıl süren filminin kahramanı ‘Murat Kaptan’ı, “Kurtlar Vadisi: Pusu” dizisinde ‘Polat Alemdar’a ses veren Umut Tabak seslendiriyor.Filmin en dikkat çeken sahnesi uzaylıların Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü’nü yıktığı anlar oluyor.

Filmde Türklere özgü öğeler Murak Kaptan’ı daha sempatik bir hale getiriyor. Kokoreç sevdası, iyi bir kokorecin nasıl yapılması gerektiğini anlatması ve demli çay içmesi gülümsemeye neden oluyor. Uzay gemisine verilen ismin ise “Atatürk’ün yatı Savarona” olması ayrı bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Emmy ve Oscar ödüllü animatörler Kelly Lee Myers, Robert Ward ve Larry Schultz’un da imzası bulunan “Uzay Kuvvetleri 2911” filmi geçen yıl California’da düzenlenen animasyon fuarı Siggraph’a davet edildi ve burada üç Oscar’lı “Avatar”ın teknik yönetmeni Rob Powers’dan övgü almıştı.

Filmin konusu
Uzayın dokuzuncu sektör adıyla bilinen tehlikeli ve henüz keşfedilmemiş kısmında bulunan bir Nebula’nın içinden gaz ve partikül örnekleri toplamak üzere Murat kaptan komutasındaki bilim adamlarından oluşan dört kişilik küçük bir mürettebat Albatros uzay istasyonundan Savarona uzay gemisiyle ayrılarak yola çıkarlar. Bu basit gibi görünen yolculukları onların yaşamla ölüm arasında kalacakları bir savaşın tam ortasına götürecektir. Bu savaşı kazanamazlarsa tüm güneş sistemi ve insan soyu da yok olacaktır. İşte bu savaşın kaderini Murat kaptan ve mürettebatının amansız mücadelesi belirleyecektir.

 

Kaynak: iha