POPÜLER

Sedef Sezgin | 25.12.2013 - 10:01

Uzay istasyonunda saç nasıl yıkanır?

Pinterest'i kullanan ilk astronot olan Karen Nyberg'in paylaşımları büyük ilgi görüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronot olarak görev yapan Karen Nyberg’in istasyondaki günlük yaşantısını takipçileriyle paylaştığı Pinterest hesabı büyük ilgi görüyor. Pinterest’i kullanan ilk astronot olan Nyberg, paylaşmak istediği video ve fotoğrafları istasyondan dünyaya göndermek için büyük çaba harcıyor.

Uzay istasyonundan internette paylaşım yapmak birçok adımdan oluşan uzun bir süreç. Nyberg bir resim paylaşmak istediğinde önce uzay istasyonundaki yerel bölgeyle bağlantısı olan bilgisayarlardan birinde resmin uzantısını JPEG’e çevirmesi, JPEG uzantılı resmi NASA mail adresini kullanarak kendi kişisel mailine atması ve başka bir bilgisayardan dünyadaki bir bilgisayarın internet bağlantısını kullanarak resmi kendi mail adresine yollayıp oradan sosyal medya hesaplarına yüklemesi gerekiyor.

Nyberg özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulduğu malzemeleri birleştirerek sevimli bir dinazor yapıp Pinterest hesabında paylaştığında yoğun ilgi gördü. Ayrıca uzay istasyonunda saçını nasıl yıkadığını anlattığı video da Youtube’ta iki milyon kez izlendi. Nyberg’in Pinterest hesabını incelemek için tıklayın.