SOSYAL AĞLAR

Sedef Sezgin | 09.04.2014 - 11:15

Twitter, ilişkilerde problem yaratıyor

Aktif Twitter kullanıcılarının aşk hayatlarında daha fazla problem yaşadığı ortaya çıktı.

Twitter’ın amacı insanların arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek. Ancak Missouri Üniversitesi doktora öğrencisi Russell Clayton tarafından yapılan bir araştırma, aktif  Twitter kullanıcılarıyla ilgili önemli bir bulguyu ortaya koydu.

Araştırmaya göre Twitter’ı aktif olarak kullananlar kullanmayan insanlara göre ilişkilerinde ya da evliliklerinde daha fazla problem yaşıyor. Clayton, araştırma için 18 yaşından büyük 581 Twitter kullanıcısıyla konuşmuş ve onlara ‘Ne kadar sıklıkla Twitter’a giriyorsunuz?’, ‘Aşırı Twitter kullanımı nedeniyle sevgilinizle ne sıklıkta kavga ediyorsunuz?’ gibi sorular sormuş. İnceleme sonucunda ortaya yoğun Twitter kullanımı ve ilişkilerde çıkan problemler arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu ortaya çıkmış.

Clayton yaptığı araştırmayı daha önce Facebook kullanımı ve ilişkilerdeki problemleri inceleyen bir başka araştırmaya dayandırıyor ve ‘İki araştırmadan da çıkan sonuç  Twitter ve Facebook kullanımının ilişkiler için zararlı olabileceğini gösteriyor. Twitter’la ilgili problem yaşanmaması için çiftler aynı hesabı kullanmak ya da Twitter kullanımını azaltmaya çalışmak gibi basit önlemler alabilir. ‘ diyor.