TEKNOLOJİ

Sedef Sezgin | 10.03.2014 - 13:01

Spritz ile dakikada 1000 kelime okumak mümkün olacak

Üç yıldır gizlilikle üzerinde çalışılan Spritz isimli uygulama, dakikada 1000 kelime okumamızı sağlayacak.

Yüzüklerin Efendisi, Taht Oyunları gibi kalın kitapları okumak isteyip 1000’e yaklaşan sayfa sayısının gözümüzü korkuttuğu olmuştur. Üç yıldır üzerinde çalışılan Spritz isimle yeni bir uygulamayla bu kadar kalın kitapları bile 5-6 saat içerisinde okumak mümkün olabilir.

Spritz isimli uygulama kitabın kelimeler halinde alt alta dizili şekilde hızla ekranda görünmesini sağlıyor. Bu sistem bir dakikada en az 250 en fazla 1000 kelime okumanızı sağlayabiliyor.

‘Rapid Serial Visual Presentation’ adı verilen sistemin zaten mevcut olduğu biliniyor. Ancak Spritz ORP (Optimal Recognition Point) adı verilen bir sistemle farklılaşıyor. Bu sistem gözünüzün önünden geçen her kelimede bir harfin kırmızıyla işaretlenmiş olması demek. Normal şartlarda okurken gözlerimiz bir kelimeden diğerine atlıyor ve bu süreçte okuduklarımızı anlamlandırıyoruz. Beynimiz anlamlandırma kısmını oldukça hızlı gerçekleştiriyor. Okurken harcadığımız zamanın yüzde sekseni ise kelimeleri okurken geçiyor. ORP sisteminde belli harfler kırmızıyla işaretlendiğinde gözlerimizin odak noktası değişmeden kelimeleri anlamlandırıyoruz, kelimeden kelimeye atlamadığımız için de zaman kaybetmemiş oluyoruz.

Spritz yazılımı Samsung Galaxy S5 ve Galaxy Gear 2’de de bulunacak. Spritz’in geliştiricileri uygulamanın olabildiğince fazla cihazda yer almasını istiyor. Amaçları 2016 yılında dünyada tüketilen yazılı içeriğin yüzde 15’inin Spritz kullanarak okunması.

Kaynak: Digital Trends