POPÜLER

Sedef Sezgin | 14.05.2014 - 12:37

Sony 2015 yılına kadar kar etmeyecek

Sony, durgunlaşan televizyon ve bilgisayar satışları nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Japon elektronik devi Sony’nin 2015 yılına kadar kar elde etme beklentisinin olmadığını açıklandı. Şirketten yapılan açıklamada önümüzdeki yıl 489 milyon dolarlık zarar beklentisi olduğu ifade edildi.

İki yıl önce iyi gitmeyen şirketi kısa sürede kara geçirme hedefini koyan şirketin CEO’su Kazuo Hirai baskı altında. Firma uzun zamandır Samsung Electronics gibi Asyalı rakipler nedeniyle kötü durumda olan televizyon satışlarını iyileştirmek için uğraşıyor.

Geçtiğimiz yıl kötü gidişten Sony’nin yöneticileri de nasibini almış, kötü rakamlar nedeniyle prim alma şanslarını kaybetmişlerdi.

Sony’nin kötü gidişatının en büyük sebebi durgunlaşan televizyon ve bilgisayar satışları. Geçtiğimiz aylarda şirket Vaio markasını Japan Industrial Partners’a satarak yeniden yapılanmaya gitmişti. Aynı zamanda 5000 kişi işten çıkarılmış, Sky Perfect JSAT Holdings’teki hisseler satılmıştı. Sony’nin CFO’su Kenichiro Yoshida bu gelişmelerle ilgili olarak “Geçtiğimiz yıllarda sadece üretim ve bazı ürün gruplarında değişiklik yaparak yeniden yapılanmaya gidiyorduk bu yıl çözümü yaptığımız bazı işleri tamamen bırakmakta bulduk.”

Bloomberg’ten yapılan bir açıklamaya göre geçtiğimiz on yılda Sony TV satışlarında 700 milyon dolarlık zarar yaşandı.

Şirket önümüzdeki yıl yeniden yapılanma için 120 milyon dolar harcamayı planlıyor. Sony kurtuluşu akıllı telefon, kamera ve oyun konsolu satışlarında arayacak.

Sony PS4 oyun konsollarının Nisan ayına kadar 7 milyondan fazla sattığı biliniyor.

Sony’nin son film gösterimi The Amazing Spider-Man 2 Amerika’da 146 milyon dolarlık gişe rakamına ulaştı.

Şirket’in Amerika’da internet odaklı ödemeli bir tv servisi yaratma projesi de bulunuyor.

 

Kaynak: BBC News