SOSYAL AĞLAR

Sedef Sezgin | 07.01.2014 - 15:13

Snapchat, Facebook’un 3 milyar dolarlık teklifini neden reddetti?

Snapchat'in kurucusu Evan Spiegel Facebook'tan gelen 3 milyarlık dolarlık teklifi neden reddettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Snapchat’in Facebook’tan gelen 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddettiği ortaya çıkmıştı. Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel, Forbes dergisine verdiği röportajda bu büyük teklifi neden reddettiğini açıkladı.

Spiegel konuyla ilgili, “”Dünyada Snapchat gibi bir şirketi kurma ve ona sahip olma şansına erişebilecek çok az insan var. Kısa süreli kazanç elde etmek için bu şansı gözden çıkarmak akıllıca olmazdı.”  yorumunda bulundu.

Spiegel’in teklifi reddetmesinin asıl sebebi ise ilerleyen günlerde Facebook’tan daha yüksek teklif almayı beklemesi olabilir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Spiegel’le ilk kez 2012’nin son aylarında görüşmüş ve Facebook’un Snapchat’e benzer bir uygulamayı birkaç hafta içinde hayata geçireceğini ifade ederek Snapchat’in kurucularına göz dağı vermiş. Zuckerberg’in bahsettiği uygulama Facebook Poke bir başarısızlık hikayesi olmaktan öteye gidemedi. Facebook’un kurucusu, Spiegel ve ortağı ile yaptığı ikinci görüşmede ise 3 milyar dolarlık teklifini yaptı ancak reddedildi.

Snapchat’in değerinin şu an 2 milyar dolar civarında olduğu ve gün geçtikçe şirketin değer kazanacağı tahmin ediliyor.