TEKNOLOJİ

Sedef Sezgin | 08.01.2014 - 12:43

Samsung dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

2007 yılından beri akıllı telefon üreten Samsung, 2013'ün dördüncü çeyreğinde beklentilerin altında kar elde etti.

Samsung Electronics 2013 yılının dördüncü çeyreğini beklenenden çok daha az kar ederek kapattı. Dördüncü çeyrekteki karın bu kadar az olmasının en önemli sebeplerinden biri, CEO Lee Kun-hee’nin şirketin yönetimi devralmasının 20. yılı şerefine dağıtılan yaklaşık bir milyar dolarlık bonus ücretleri oldu.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan şirketin dördüncü çeyrek karı, 2012 yılının dördüncü çeyreğine göre yüzde 6, 2013 yılının üçüncü çeyreğine göre ise yüzde 18 düşüş kaydederek, yaklaşık 7.7 milyar doları buldu.

Lee 1993 yılında Samsung’un yönetimini 1987 yılında şirketi kuran babasından devralmıştı. Şirketin başına geçer geçmez çalışma arkadaşlarına verdiği ilk emir “Eşleriniz ve çocuklarınız dışında herşeyi değiştirmenizi istiyorum.” olmuştu. Böylece Samsung Electronics, orta halli televizyon üreticiliğinden global teknoloji liderliğine uzanan bir yolculuk yaptı. TV sektöründe Sony’i, mobil telefon sektöründe Nokia’yı ve akıllı telefon sektöründe Apple’ı geride bıraktı.

Dördüncü çeyrek kar tablosu, Samsung Galaxy S ve Samsung Galaxy Note akıllı telefon satışlarının Noel döneminde Apple’ın satışlarına yenik düşmesinden de etkilendi. Apple bu yıl sonbahar aylarında daha geniş ekranlı telefonlar üretmeye başlarsa Samsung’un bu durumdan olumsuz etkileneceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

 

Kaynak: Guardian