İŞ DÜNYASI

Tuğba Yalçın | 06.02.2014 - 10:24

Portakalbahçem eticareti farklı bir boyuta taşıyor

Sitenin kurucu ortağı Apaydın’dan Portakalbahcem.com girişimiyle ilgili öne çıkanları anlattı.

Finike’de yaşayan Mete Apaydın Portakalbahcem.com’un kurucu ortağı. Dedesinden yadigar portakal bahçelerinde yetişen taze, organik ürünleri tüketiciyle buluşturmak için eticareti seçmiş bir girişimci.

Projenin ilk fikirlerinin 2008 yılında ortaya çıktığını söyleyen Apaydın siteyi kurma hikayesini şöyle açıklıyor: “3 sene boyunca proje üstünde değerlendirmelere devam ettik ve eticaretin yaygınlaşması için biraz bekledik. Yaklaşık 2 yıl önce fizibilite çalışmalarını tamamladık ve ben, abim ve bir arkadaşım şirketimizi kurup, 28 Aralık 2012 de siteyi aktif hale getirdik.”

Marketlerde satılan portakalın gerçek Finike portakalı olmaması ve bu lezzetten çoğu kişinin mahrum kalması Mert Apaydın’a ilham verdi.

Kendine has paketleme ve sunumla tüketiciyle buluşan ürünler arasında reçeller de bulunuyor. Bu reçeller geleneksel yöntemlerle ev yapımı olarak yapılıyor. Tatlandırıcı, kıvam arttırıcı ve yapay aroma gibi katkı maddelerini kullanılmıyor, meyve ve toz şeker kullanılarak yapılıyor. Her kavanozda ortalama yüzde 100 oranında meyve bulunuyor.

Turunçlu, bergamutlu, nar taneli kurabiyeler ve portakallı, limonlu muffinler yine sipariş üzerine ev yapımı olarak hazırlanıyor ve aynı gün kargo ile gönderiliyor. Yaklaşık 500 dönümlük arazi üzerinde üretim yapılıyor. En çok sipariş İstanbul ve Ankara’dan geliyor fakat Malatya’dan, Gaziantep, Artvin, Erzurum, Trabzon, Sivas, Siirt, Eskişehir, Antalya, Bursa ve İzmir’e kadar birçok ilden de sipariş alınıyor.