İŞ DÜNYASI

Tuğba Yalçın | 19.08.2014 - 11:04

Kiraladığınız evi son kiracısından dinleyin

EvimiTut.net’te evleri, ev sahibinden ya da emlakçısından dinlemek yerine, son kiracısından dinliyorsunuz

Bir evsel dönüşüm projesi” olarak kurucuları Yiğit Kula ve Beybin Esen tarafından tanımlanan EvimiTut evden çıkan kişilerle, ev arayan kişileri bir araya getiren sosyal platform.

Siteyi kurma sürecinizden bahseder misiniz?

Evinizden çıkmadan önce, ev sahibiniz ile anlaşıp evin ilanını siteye giriyorsunuz. Karşılığında da markalardan indirim kazanıyorsunuz. Şu anda sitede EvimiTut’a ilan verenlere indirimler veren başta Vestel olmak üzere çok güzel markalar var. 2 ay içerisinde de, sitenin bütün ev tutma sürecini kapsayan yeni versiyonunu devreye sokmayı planlıyoruz.

Sitede yer alması için size gelen ilanların doğruluğunu nasıl kontrol ediyorsunuz?

Bu sistem tam olarak kontrol edilemese de, bir evden çıkan kiracı ile, emlakçının evi anlatışı arasında dağlar kadar fark oluyor. Evimitut.net’te, Bir evi ev sahibinden ya da emlakçısından dinlemek yerine, son kiracısından dinliyorsunuz. Açıkçası biz, bir evi en iyi son kiracının anlatabileceğini düşündük. Sadece evin temel özelliklerinin değil, ulaşım kolaylığının, esnafın, hatta ev sahibinin bile anlatıldığı ve puanlandığı bir sistem kurduk. Her şehirden gelen ilanları koyuyoruz.

Siteye ilan vermek için ne gibi şartlar arıyorsunuz?

Siteye ilan vermek için ya son kiracı olmanız gerekiyor ya da kendi evinde oturmuş ve evinden çıkan bir ev sahibi.

Kullanıcı geri dönüşleri nasıl?

Sitenin ilk hafta trafiği, sıfır pazarlama bütçesi ile 150 bini geçti. Kullanıcı geri dönüşleri de pek güzel. Siteyi de kullanıcılardan gelen yorumlara göre dönüştürüyor ve yeniliyoruz. Bu sosyal hareketin bir gelir modeli olmadığı için bu süreçte sadece kullanıcılardan değil, markalardan, mecralardan ve medya ajanslarından da destek istedik. Mesela İTÜ Sözlük ve MedyaNet EvimiTut’a bu hafta itibariyle destek verecek.

Evimitut.net sitesinin kurucuları Beybin Esen ve Yiğit Kula kimdir?

Beybin Esen

“2009’da T.C. Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan sonra dijital reklamcılık sektörüne girdim. 5 yıldır çeşitli reklam ajanslarında kreatif, sosyal medya ve strateji ekiplerinde çalışıyorum. Son ajansımdan 1 hafta önce ayrıldım, kendi İK şirketimi kurdum. Bir yandan da EvimiTut’a devam ediyorum.”

Yiğit Kula

“2004’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Gemi İnşaatı Mühendisliği okuma bahanesiyle, aslında rockstar olma hayaliyle İstanbul’a geldim. Hobi olarak tasarım ve yazılım ile uğraşırken, kendimi reklam ajanslarında çalışırken buldum. 8 yıl boyunca çeşitli reklam ajanslarında süründükten ve nihayet okulu bitirdikten sonra, freelance çalışmaya ve kendi girişimlerimi hayata geçirmeye karar verdim.”