ETKİNLİK

Buse Avcıoğlu | 18.07.2017 - 17:17

İstanbul’daki ücretsiz kültür-sanat etkinlikleri

İstanbul’da ücretsiz olarak katılabileceğiniz kültür-sanat etkinliklerini sizler için derledik...

Ülkemizde kültür-sanatla ilgili düzenlenen etkinlik sayısı her geçen gün artıyor. İşte ücretsiz katılabileceğiniz kültür- sanat etkinlikleri…

1- Görme Biçimleri 

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 1

2 Haziran – 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Arter’de ‘Görme Biçimleri’ başlıklı uluslararası bir grup sergisi ücretsiz olarak sanatseverlere sunuluyor. John Berger ‘in 1972’de yayımlanan, içinde bulunduğumuz kültürün tutum, davranış ve inançlarımız üzerindeki etkisini ve düşüncelerimizin çoğu zaman bu etki ile nasıl kodlandığını anlattığı ‘Görme Biçimleri’ kitabından esinlenerek hazırlanmış bir sergi bu. Küratörlüğünü Sam Bardaouil ile Till Fellrath’ın üstlendiği sergide 33 farklı sanatçının eserleri yer alıyor. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Açık Havada Başka Sinema
İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri -

22-17 Ağustos tarihleri arasında Bomontiada‘da düzenlenecek olan ‘Açık Havada Başka Sinema’ adlı ücretsiz film gösterimlerine katılmak için henüz geç kalmadınız. Hollywood filmlerinin ağırlıkta olduğu gösterimdeki program detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Leman Amatör Günleri

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 3
Etkinlik Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde 25 Temmuz 2017 günü saat 18.00’da gerçekleşecek. Muhlis Bey’in çizeri büyük usta Behiç Pek’ in karikatürseverlerle birlikte olacağı bu güne ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz. 

4- Ağızdan Ağıza 

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 4

Bir sözcüğün ayrı coğrafyalarda bambaşka şekillerde adlandırılması ve anlamlandırılması fikri üzerine oluşturulmuş eserlerden oluşan bu sergiyi 22 Haziran- 27 Ağustos arası ücretsiz olarak Salt Galata’da görebilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

5- Akasya Park Sinema Geceleri

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 5
Döneminin en popüler ve ilgi gören filmlerinden bir seçki hazırlayan Akasya, 21 Temmuz Cuma gecesi saat 21:00’de film gösterimlerine başlayacak. Gösterimlerin açılışı vizyoner yazar\yönetmen James Mangold tarafından, şimdiye kadar yaratılan en büyük çizgi roman kahramanlarından birinin sinema destanındaki tamamlayıcı bölümü olarak Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Logan Wolverine ile yapılıyor. 26 Ağustos’a kadar her Cuma günü ücretsiz şekilde bu açık hava sinema gecelerine katılabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

6-Fener Antik Mezat ( Balat Mezat )

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 6
Fener’de her hafta Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar (bazen de Salı günleri ) düzenlenen müzayede sanatseverler için gerçekten çok keyifli bir ortam. Birbirinden farklı antika eşyaları görebilir, uygun fiyata satın alabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

7- Beni Bul 

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 7
Merih Akoğul küratörlüğünde 7 Haziran – 29 Temmuz tarihleri arasında Akbank Sanat’ta görebilirsiniz. 23 sanatçının eserlerinin yer aldığı bu sergi ‘’farklı fotografik eğilim ve yaklaşıma sahip olan sanatçıların fotoğraf makinelerini iç dünyalarına bedenleri ve suretleri üzerinden yönlendirmeleri, dünyaya bakış ve algılayışlarını felsefe, psikoloji, sosyoloji ve sanat üzerinden sorgulamaları ve orada bulduklarını fotoğraf üzerinden yorumladıkları işlerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor.’’ Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

8- 18 . Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 8

Büyükçekmece Belediyesi tarafından 18.si düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ni 28 Temmuz- 5 Ağustos arasında ziyaret ederek programda çeşitli alanlardaki sergiler, tiyatro ve dans gösterileri gibi sanatın farklı alanlarında ürünleri görebilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

9- İstanbul Modern 

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 11

Birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Modern,  ‘ Sanatı, her kesimden ziyaretçinin kültürel yaşamının bir parçası yapma amacıyla İstanbul Modern, ziyaretçileri ayda dört defa ücretsiz olarak koleksiyonlarını keşfe davet ediyor.’  Her Perşembe günü, İstanbul Modern’i ücretsiz şekilde ziyaret ederek ücretsiz müze günlerine katılabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

10- Şişli Sokaklarında Sinema Günleri

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 9
Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler Şişli’nin belirli noktalarında düzenlenecek. 1 Ağustos- 12 Eylül tarihleri arasında her Salı günü sizin için belirlenmiş olan filmleri ücretsiz şekilde izleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

11- Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 9
Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’ni Çarşamba günleri ücretsiz şekilde ziyaret edip, tarihi koleksiyonları görebilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

12- Bellek Üzerine Ya da Nasıl Çift düşünebilirim?

İstanbul’daki ucretsiz kultur-sanat etkinlikleri 10
Pera Müzesi’nde bu program kapsamında gerçekleştirilen film gösterimlerinin tümü ücretsiz yapılıyor. Bu sezonun son gösterimi ise 02 Ağustos – 05 Ağustos 2017 tarihleri arasında ‘Bellek Üzerine Ya da Nasıl Çift düşünebilirim?’ adlı programla son bulacak, bu tarihler arasında müsaitseniz Pera’ya uğrayabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.