UYGULAMA & YAZILIM

Buse Avcıoğlu | 25.07.2017 - 17:13

iOS 11 Beta 4 ile gelen yenilikler neler?

Apple, iPhone 8’le beraber duyurması beklenen iOS 11’in dördüncü beta sürümünü yayınladı. Yeni sürümle birlikte iPhone ve iPad’lere gelecek yeni özellikler haberimizde…

Apple, iOS 11 işletim sistemi için yeni beta sürümleri yayınlanmaya devam ediyor. Teknoloji devi şimdi de iOS 11 Beta 4 sürümünü yayınladı. 4. beta sürümüyle gelen yeni güncelleme, iPhone 7 Plus, iPhone 6s,iPhone 6s Plus, iPhone 6,iPhone 6 Plus, iPhone SE , iPhone 5s, 6’ncı nesil iPod Touch , 9.7 inç iPad, 12.9 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air ve Air 2 , iPad mini 2,3,4,5’lerde kullanılırken, iPhone 5C ve öncesi iPhone’lar iOS 11’i kullanamayacak. İşte o yenilikler …

1-Yeni simgeler :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-1

Kişiler, notlar ve anımsatıcılar için yeni simgeler geliştirildi. Önceden özellikle kişiler simgesinde sadece erkek ikonunun oluşu bazı kesimlerce tepkiye de yol açıyordu, Apple’ın kişiler için geliştirdiği yeni simgesinde hem kadın hem erkek ikonu yer alıyor. Notlar ve anımsatıcılar simgesiyse eskiye göre biraz daha sade.

2- Otomatik Wi-Fi sorunu :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri 2

Eskiden iPhone ve iPad cihazınızdan ücretsiz olarak internete bağlandığınızda, cihaz bu Wi-Fi ağına yakın bir yerde olduğunuzda otomatik olarak o ağa bağlanıyordu. Her seferinde şifre girme derdinden kurtaran bu özelliğin kullanıcılar için dezavantajı internet hızını düşürmesiydi. Ancak yeni güncellemeyle, sinyali düşük olan ağa cihazlar otomatik olarak bağlanmayacak.

3- Ayarlar –Kapasite :

 

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-3Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-3
Telefonun ‘Ayarlar’ bölümünde ‘Genel’e gelindiğinde artık cihazın depolama durumuyla ilgili bilgi verecek ‘kapasite’ isimli yeni bir bölüm görünecek.

4- Ayarlar – Hesaplar ve Parolalar simgesi :

 

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri--4
Ayarlar bölümündeki ‘Hesaplar ve Parolalar’ simgesi eskiden yatay dururken, artık dikey konumda görünüyor.

5- Ayarlar – AirDrop :

 

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri--5
Ayarlarda, ‘Genel’ bölümüne gelindiğinde artık ‘ AirDrop’ bölümü görünecek. Önceden ‘Kontrol Merkezi’ sekmesinde bulunan bu özellikle cihazın herkesin kullanabileceği veya kişilerle sınırlandırılması durumuyla ilgili ayarlamalar yapılabilecek.

6- iMassage uygulaması :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-6
iOS sürümüyle kullanıcılar artık iMassage’larını iCloud üzerinden saklayabilecekler.

7- ApplePay üzerinden para gönderme :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-7
Yeni sürüm, kullanıcılara birbirleriyle mesajlaşırken ApplePay üzerinden para gönderme imkanı yaratıyor.

8- Siri’ye çeviri özelliği :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-8
Siri yeni özelliğiyle birlikte çeviri yapabilecek. Şu an İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerini çevirebilecek olan Siri’nin ilerleyen zamanda daha fazla dil seçeneği sunacağı konuşuluyor.

9- Wi – Fi simgesi :

 

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri--9
Eskiden daha küçük ve geniş aralıklara sahip olan Wi-Fi simgesi artık daha geniş görünüyor.

10 – Pratik hale gelen bildirim merkezi :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-10
Kilitli ekranınızda görünen bildirimi sola doğru kaydırıldığında kilit ekranına TouchID ile açma mesajı geliyor. Dokunarak açtığınız kilidinizden direkt bildirim paneline yönlendiriliyorsunuz.

11- Daha kullanışlı kontrol merkezi :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-11
Kontrol merkezi bu sürümle eskiye nazaran daha geniş hale getiriliyor. Kullanıcıların ‘hücresel veri’ kısayolunun bulunmaması sebebiyle şikayetçi olduğunu bilen Apple yeni sürümünde bu kısayolu ‘Kontrol merkezine’ ekledi. Ayrıca ekran ışığını açıp- kapatma şeklinin de değiştirildiği görülüyor.

12- Yepyeni bir Apple Store :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-12
Apple Store iOS 11 ile, daha estetik bir görünüme kavuşmanın yanında, artık güncellemeler sekmesini aşağıya doğru kaydırarak gelen güncellemeler görülebilecek.

13- Kamera filtreleri :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-13
Güncellemeyle cihazlara birbirinden farklı yeni filtreler ekleniyor. Bu filtrelerin fotoğrafları oldukça profesyonelleştireceği konuşuluyor, aynı zamanda çektiğiniz fotoğrafların kalitesi yükselirken dosya boyutları eskisinden çok daha düşük olacak.

14- İç mekan haritaları :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-14
Apple, Haritalar uygulamasını geliştirerek artık iç mekan yönlendirmesi de yapıyor. Mesela bir AVM’de ya da havaalanında bulamadığınız bir yer olursa artık iç mekan haritalarından ayrıntılı şekilde nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

15 – QuickType klavye :

Apple’in-yeni-surumu-Ios-11’in-yenilikleri-15

Tek eliniz dolu ve diğeriyle telefonunuzda mesaj yazmanız gerekiyorsa , QuickType klavye bu konuda oldukça işinize yarayacak. Mesajınızı yazarken emoji düğmesine basılı tuttuğunuzda tüm harfler parmağınıza yaklaşıyor, böylece tek elle rahatça mesaj yazabiliyorsunuz.