TEKNOLOJİ

Tuğba Yalçın | 11.09.2014 - 19:55

Hobium.com ile hobileri gerçekleştirme zamanı

Örgüden takı malzemesine, ahşap boyadan kağıt sanatına kadar her türlü hobi Hobium.com’da

Daha önce e-ticaret girişimlerine yazılım ve tasarım desteği vermiş bir ekip tarafından kurulan Hobium.com Karkom Dijitalin eseri. Tek bir platformda B2C (işletmeden kullanıcıya), C2C (kullanıcıdan kullancıya) ve öğretici içeriklerin bir arada bulunmasıyla Türkiye’de bir ilk olan Hobium.com Genel Müdürü Umut Gözen tuhafiye/hobi malzemelerindeki ihtiyacı görerek başlayan Hobium hikâyesini bizlere anlattı.

Hobium’da sistem nasıl işliyor?

14 ana kategoride, 10.000’den fazla ürünü, Malzeme bölümünde el işi hobiseverlere sunuyoruz. Bunun dışında Butik bölümünde, kullanıcılar kendi yaptıkları el işi ürünleri satışa sunabiliyor (C2C), aynı şekilde bu butikler üzerinden alıcı ve satıcılar mesajlaşarak özel sipariş verebiliyor. Atölye kısmı ise blog tarafımız, hemen hemen her hobi için uzman ve ekibimizden arkadaşlar ile içerik üretip paylaşıyoruz.

Kullanıcıların butik açabilmesi için ne gibi şartlar arıyorsunuz?

Kullanıcıların butik açabilmesi için sadece TC kimlik numarası ve banka hesap bilgileri yeterli.

Kadınların daha çok ilgisini çekecek hobiler yer alıyor. Kadınlara bu açıdan bir iş kolu yaratılıyor diyebilir miyiz?

Hobium’un kadınlara iş kolu yarattığını söyleyebiliriz. Bunun yanısıra çocuklara ve erkeklere özel ürünlerimiz ve içeriklerimizde olacak, hobi sevenlerde yaş ve cinsiyet ayrımı olduğunu düşünmüyoruz. Ancak ev hanımlarına kanunlar tarafından da tanınan ayrıcalıklar var, biz de bunu destekleyip işlemek istiyoruz. Evde kendi işini yapıp satarak gelir elde eden kadınların vergiden muaf olmaları ve primlerini ödeyerek emekli olmaları bizce çok önemli.

Siteyi kurdunuz, bundan sonra neler hedefliyorsunuz?

Hobium’un ilk yıl hedefi yüzde 100 müşteri memnuniyeti. Bu proje aslında bir deneme, toplulukların kendi iradesiyle sevdiği işlere zaman ayırması ve bundan bir mikro ekonomi yaratması üzerine bir fikir. Dolayısıyla kullanıcılarımızın talepleri ve ihtiyaçları her şeyin önünde geliyor. Hobium ekibi olarak, Türkiye’de el işi hobilerinin yaygınlaşması, hobilerinden gelir elde etmek isteyenleri cesaretlendirmeyi ve online topluluğun Hobium ile birlikte büyümesini istemekteyiz. Hobium.com uzun vadede çok dilli içeriği ve yatırımları ile uluslararası bir marka olmayı istiyoruz.