TEKNOLOJİ

Sedef Sezgin | 22.10.2013 - 11:32

Google Maps yeni uygulamasıyla iş dünyasında

Google Maps, yeni uygulaması Maps Engine Pro’yu işletmelerin kullanımına sundu.

Google, şirketlerin Google Maps’e bilgi yükleyerek görüntülemesini ve analiz etmesini sağlayan Maps Engine Pro isimli yeni bir uygulama çıkarttı. Hizmete Google’ın bulut bilişim platformu üzerinden aylık beş dolar ödeyerek ulaşmak mümkün. Google Maps’in Başkan Yardımcısı Brian McClendon, işle ilgili diğer aplikasyonların ve elektronik tabloların gördüğü ilgiyi Maps Engine Pro’nun da görmesini umduklarını söylüyor.

Google uzun süredir, işletmelerin Microsoft Office gibi masaüstü yazılımların yerine bulut tabanlı iş uygulamalarını daha çok kullanır hale gelmesi için çalışıyordu. Google Maps şu an en çok kullanılan online harita uygulaması olsa da birçok tüketici tarafından ücretsiz kullanılıyor ve yerel reklamveren sayesinde şirkete gelir sağlıyor. Bunun yanında Google, Maps Engine’i üst düzey bir ürün olarak yıllık en az 10 bin dolara işletme sahiplerinin kullanımına sunacak ve böylece küçük ve orta boyutlu işletmelerden abonelik geliri elde etmiş olacak.

Google Maps’ten Ürün Müdürü Vinay Goel, her kullanıcının bir haritacı gibi olmasını, datayı sadece görmekle yetinmeyip analiz edebilmelerini de istediklerini söyledi.

Google, Maps Engine Pro’nun depo, envanter, müşteri ve çalışanların bulundukları yerlerin analizi gibi konularda kullanılmasını umuyor. Şirket bugünlerde Google çalışanlarının ulaşım verimliliğini sağlamak için uygulamadan faydalanıyor ve Bay Area’dan Mountain View’e çalışanları en hızlı nasıl getirip götürebileceklerini analiz ediyor.

Yeni uygulama girişimcilerin kullanımına da uygun. Restoran açmak isteyen biri Google Maps sayesinde bina yapı ruhsatlarını ve en yoğun bölgeleri tespit edip iş planını buna göre oluşturabilir.