ARAŞTIRMA

Sedef Sezgin | 28.12.2013 - 13:39

Gençler, aileleri yüzünden Facebook’u kullanmayı bırakıyor

Avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre özellikle 16-18 yaş aralığındaki gençler kitleler halinde Facebook'u kullanmayı bırakıyor.

Avrupa’daki sekiz ülke baz alınarak yapılan geniş ölçekli bir araştırmanın sonuçları gençlerin Facebook’u kitleler halinde terkettiğini ortaya çıkardı. Gençlerin Twitter, Instagram, Whatsapp ve Snapchat gibi farklı uygulamalara yöneldiği ve Facebook’u terketmelerindeki en büyük sebebin de ailelerinin Facebook’u yoğun olarak kullanması olduğu anlaşıldı.

Global Social Media Impact Study’nin yaptığı araştırmaya göre özellikle 16-18 yaş aralığındaki gençler artık alternatif sosyal medya kanallarını daha çok tercih ediyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren University College London’dan antropolog Daniel Miller’a göre de Facebook can çekişiyor.  Miller “Gençlerin çoğu Facebook’u aktif kullandıklarını söylemekten bile kaçınmaya başladı. Aileleri çocuklarının hayatlarını Facebook’ta paylaşmalarını ve onları oradan takip edebilmeyi istiyor. Bu durum da gençlerin sosyal platformdan soğumasına sebep oldu.” diyor.

Araştırmaya göre gençler yeni çıkan platformların daha az fonksiyonel olmasını umursamıyor, yeni platformlarda kullandıkları bilgilerin ticari amaçlarla kullanılmasından endişe duymuyor. İtalyan Facebook kullanıcılarının yüzde 40’ı gizlilik ayarlarını değiştirmiyor ve yüzde sekseni kişisel bilgilerinin çalınması ya da farklı kişi ya da organizasyonlar tarafından kullanılması ihtimali konusunda endişe duymuyor.

Birçok uzman, insanların online dünyada var olma nedeninin toplumun onlardan beklediği gibi bir profil çizmek olduğunu da ayrıca ifade ediyor.

 

 Kaynak: The Guardian