POPÜLER

Tuğba Yalçın | 04.02.2014 - 14:53

Fil’m Hafızası sinemaseverlerin gönlünde taht kuruyor

Fil’m Hafızası ekibi, düzenledikleri etkinlikler ve gelecek hedefleri hakkında sorularımızı yanıtladı.

Fil’m Hafızası, filmlerde hayat bulan, replikleri fil hafızasıyla hatırlayan, bağımsız ve hak ettiği değeri görmemiş yapıtlara hayat vermeyi amaç edinmiş insanların oluşturduğu bir topluluk. Ocak 2011’de küçük bir Facebook grubu olarak başlayan oluşum, şu anda gönüllülük esasına dayalı kocaman bir bağımsız sosyal sinema platformu olarak yoluna devam ediyor.

Düzenlediğiniz etkinliklerden bahseder misiniz?

Mayıs 2012’den bu yana devam eden Fil’m@9 isminde bir sinema etkinliğimiz var. İstanbul’un teraslarında kısa film gösterimi ve ardından DJ performansı olarak başlayan etkinlik çok büyüdü. Eylül 2012 itibariyle sponsor markalarla, yönetmen/oyuncu katılımlarıyla tüm yıla yayılan bir sinema festivaline dönüştü. Şu ana kadar 4.000’den fazla kişinin katılımıyla, sinemaseverler için bir network oluşturma ve sosyalleşme ortamı da yaratan Fil’m@9 kış sezonunda The Hall ve Ghetto’da, yaz sezonunda Topless Terrace’ta gerçekleşti.

Haziran 2013 itibariyle yeni bir etkinlik serisine başladık: Tematik Gece

Ortaköy Bloom’da belirlenen bir tema üzerine konuk edilen yönetmenle birlikte hazırlanan kısa film seçkisi ve ardından yönetmenin sevdiği müziklerle renklenen projemizi Horror Night hosted by Can Evrenol ile hayata geçirdik. Sırasıyla mizah, animasyon, aşk, lgbt, gerilim ve ergenlik hikayeleri işlediğimiz diğer temalar oldu. Ocak 2014 itibariyle yeni mekanı Salon IKSV’ye geçen etkinlik 26 Şubat’ta Arabesque Night’la devam edecek.

İnternet sitenizde en çok ilgi çeken bölüm hangisi?

İnternet sitemizin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri Sinema Yazıları altında yayınlanan film analizleri ve özel dosyalar. Yazı İşleri ekibinin aylık olarak hazırladığı özel dosyalar içinde “Fil’m Hafızasının Seçimiyle Yılın En İyi 10 Filmi”, “Kitle İmha Filmleri” ve “Hayat Sevince Güzel” isimli çalışmalar en çok hit alanlardan oldu.

Ayrıca Kısa Tesadüfler bölümünde dünya sinemasından seçilmiş kısa filmleri Türkçe altyazılarıyla izleyebiliyorsunuz. Bölümde paylaşılan yerli ve yabancı kısalar çok fazla övgü alıyor ve “kısa film”i geniş kitlelere sevdirmede önemli bir misyon üstleniyor.

Fil’m Hafızası’nın gelecek hedefleri nelerdir?

Şimdiki hedefimiz Fil’m Hafızasını farklı ürün/hizmetleri olan bir bağımsız sinema merkezine dönüştürmek. Etkinlikler, atölye çalışmaları, içerik danışmanlığı ve kurumsal şirketlere sinema eğitimleri gibi hizmetleri yavaş yavaş hayata geçiriyoruz. Nitekim Ocak 2014 itibariyle Garanti Bankası Sinema Kulübü’ne sinema eğitimi vermeye başladık. Bu eğitimi kendi bünyemizdeki sinema eğitimi almış, alanında oldukça bilgili ve başarılı çalışanlar vermekte. Tabii buradaki öncelikli amaç ağır bir eğitim değil, bir yandan çalışanların iş ortamı dışında sosyalleşmesini sağlarken diğer yandan onları bu alanda bilgilendirebilmek ve yeni şeyler keşfetmelerini sağlamak. Eğlence ve eğitimin bir arada olduğu nadir platformlardanız diyebilirim.

Fil’m Hafızası’nda karşılaşacaklarınız:

• Popüler kültür dışındaki türlere ilgi duyan bilinçli ve özgün sinemaseverler
• Tür, dönem, IMDB puanı ayrımı gözetmeksizin yapılan film tanıtımları ve eleştirileri
• “Unutulmaya yüz tutmuş filmler” klişesinden koparılmış Yeşilçam klasiklerine saygı duruşu
• Tematik film gecelerinde Türk sinemasının genç yetenekleriyle tanışma fırsatı
• İstanbul’un keyifli mekânlarında gerçekleşen etkinlikler ve yeni deneyimler