İŞ DÜNYASI

Sedef Sezgin | 13.05.2014 - 12:11

“Çizgi romanlar dijital devrimle birlikte dev bir sektör halini aldı.”

Saran Online'ın CEO'su Sadok Kohen'le Kommiks ve Samsung işbirliğinin ayrıntılarını konuştuk.

Marvel Comics ile yaptığı  anlaşmayla şirketin Örümcek Adam, Hulk, Thor gibi ünlü tüm karakterlerine erişim sağlayan Saran Online, Kommiks markasını yaratarak çizgi roman yayıncılığı alanına iddialı bir giriş yapmıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde Samsung ile işbirliği yaparak erişim sağladığı içeriği Samsung uygulama mağazasında okurlarla buluşturdu.

Saran Online’ın CEO’su Sadok Kohen’le bu işbirliğinin ayrıntılarını konuştuğumuz özel bir röportaj gerçekleştirdik.


Saran Online girişimi Kommiks ve Samsung işbirliğiyle Kommiks çizgi romanları Samsung uygulama mağazasında sunulmaya başlandı. Yapılan anlaşma ile ilgili detaylardan bahseder misiniz?

Çizgi roman tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir kitle tarafından tutku olarak görülüyor. Ancak zamanla bu tutku yetersiz erişim olanakları ve yüksek fiyatlar nedeniyle lüks tüketim olarak görülmeye başlandı. Saran Online olarak Marvel Comics’in dijital yayın haklarını bu tutkuyu tekrar canlandırmak ve Türkiye’nin her yerindeki, her yaştan çizgi roman severe orijinal ve güncel Marvel maceralarına uygun maliyetle ve kolayca erişim şansı tanımak amacıyla aldık. Kommiks markasını da bu imkânı sunduğumuz bir platform olarak konumladık.

Samsung ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde bu imkânları daha geniş kitlelere sunabileceğiz. İş birliğimiz kapsamında Samsung kullanıcıları Samsung AppStore’daki S-MAG uygulaması üzerinden erişebildikleri Kommiks sayesinde Örümcek Adam’dan Hulk’a, X-Men’den Fantastik Dörtlü’ye ve Demir Adam’dan Thor’a kadar tüm orijinal Marvel karakterlerinin yepyeni maceralarına ulaşabilecek. Nisan ayından itibaren tüm yeni Samsung cihazlarında S-MAG uygulaması zaten önceden yüklenmiş olarak tüketicilere sunuluyor. Nisan ayından önce alınmış Samsung cihazlarda ise uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Samsung sayesinde romanların ne kadar kişiye ulaşacağını düşünüyorsunuz? Özellikle hangi yaş aralığındaki Samsung kullanıcılarını hedefliyorsunuz?

Tüm dünyada köklü bir hayran kitlesine sahip olan çizgi romanlar dijital devrimle birlikte dünyada dev bir sektör halini aldı. Dünyanın en büyük çizgi roman portallerinden comiXology’nin yayınladığı verilere göre, kişi başına yılda dijital çizgi romanlar için harcanan miktar ortalama 100 dolara ulaştı. Platform kullanıcılarının yüzde 80’i ise çizgi romanları tabletlerinden okuyor. Söz konusu verileri derleyen comiXology büyüklüğü ve potansiyeli ile etkilediği dünyanın en büyük servis sağlayıcılarından Amazon tarafından satın alındı. Mobil cihazların tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte önceleri güncel ve orijinal nüshalarına ulaşmanın hem pahalı hem de zor olduğu çizgi romanlar hızla akıllı cihaz ortamına taşınıyor. Saran Online olarak Türkiye’de 7’den 70’e herkesin dijital çizgi roman keyfini evde, işyerinde, arabada, vapurda, kısacası her yerde yaşamasını istiyoruz.

Anlaşma kapsamında Samsung’un hangi platformları kullanılacak?

Samsung AppStore’dan indirilebilen ve yeni Samsung cihazlarında önceden yüklenmiş olarak yer verilen S-MAG üzerinden Kommiks’e erişim sağlanabiliyor.

Saran Online olarak Samsung’u seçme sebebinizden ve bu anlaşmanın getirileriyle ilgili beklentilerinizden bahseder misiniz?

Halihazırda Samsung ile yürüttüğümüz iş ortaklığımızın bu anlaşmaya önayak olduğunu diyebilirim. Mevcut iş ortaklığımız kapsamında, 7/24 Sinema uygulaması ile sinema ve eğlencenin küresel devleri Warner Bros, Walt Disney ve RHI Entertainment içeriklerini binlerce Türk izleyici ulaştırma imkânını yakaladık. Samsung ile yaptığımız bu başarılı iş ortaklığı göz önünde bulundurulduğunda, dijital çizgi roman için de Türkiye pazarına ilk girdiğimiz yılda dağıtım için Samsung’dan daha iyi bir iş ortağını tercih edemezdik. İlk sene için hedefimiz gelirden ziyade Kommiks için bilinirlik yaratmak ve milyonlarca kişiye çok hızlı ulaşarak pazarın taleplerine göre ürünümüzü yerelleştirmek olacaktır.