SOSYAL AĞLAR

Sedef Sezgin | 23.12.2013 - 12:13

Bu alışveriş sitesinde para değil yetenek geçiyor

The Merit Shop isimli online siteye yeteneklerini sergiledikleri videoları yükleyenler istedikleri ürünlere parasız sahip olabiliyor.

San Francisco’lu iki kreatif Daniel Soares ve Pedro Sompaio tarafından açılan The Merit Shop isimli online siteden para yerine yetenekle alışveriş edilebiliyor. Sitedeki ürünleri satın almak isteyenler, Youtube ya da Instagram aracılığıyla yeteneklerini sergiledikleri bir videoyu siteye yükleyerek almak istedikleri ürünlere parasız sahip olabiliyor. İnsanlar arasındaki gelir dağılımında uçurumlar olan bir bölgede yaşadıklarının altını çizen sitenin yaratıcıları Soares ve Sompaio, iki hafta gibi kısa sürede fikri bulup hayata geçirmeyi başarmışlar.

iPod’dan bir kilo pirince çeşitli ürünlerin satıldığı siteye girdiğinizde sizi, San Francisco sokaklarında insanların bedava ürünler karşılığında sergilediği küçük şovlardan oluşan video karşılıyor. Sitenin yaratıcılarına para olmadan sitenin sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacakları sorulduğunda bu projeyi para için yapmadıklarını, insanların tepkilerini görmek istediklerini söylüyorlar. İkili başka şehirlerde de çekim yaparak tepkileri ölçmeyi planlıyor ve sitenin farklı markaların desteğini alacağını umuyor. Siteyi themeritshop.org adresinden inceleyebilirsiniz.