UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 19.01.2018 - 09:32

Teknik SEO neleri kapsıyor?

SEO açısından en önemli sıralama faktörleri Teknik SEO içerisinde yer alıyor.

Facebook
Twitter
Linkedin
+

Teknik SEO, SEO unsurları arasında yer alan ve arama motorlarında sıralamayı direkt olarak etkileyen bir SEO çalışması olarak dikkat çekiyor. Sitelerde ki SEF Link yapıları, keyword density, robots .txt dosyası, canonical bağlantı yapıları, alt etiketleri ve Sitemapleri kapsıyor. Bu kavramların hepsi de SEO açısından önemli ve bu kavramların hepsi Teknik SEO içerisinde yer alıyor. Bu faktörleri tek tek ele alalım.

Keyword Density

Türkçe karşılığı olarak Anahtar kelime yoğunluğu diyebileceğimiz bu terim, site içi SEO’nun önemli parçalarından biri ve doğru kullanılmadığı takdir de web sitelerine zarar verebilir. En ideal anahtar kelime yoğunluğu: %3 – %5 arasındadır ve bu oranlardan daha fazlası spam olarak algılanabilmektedir. Anahtar kelime yoğunluğunun doğru kullanımı da web siteleri için olumlu anlamda etki edecektir.

Sef Link Yapısı

Sef linkin Türkçe karşılığı Arama Motoru Dostu link yapısı ve SEO için önemli bir unsur. siteadresiniz.com/=p?25698 veya siteadresiniz.com/index.php?kategori=2–seflink–.html gibi url yapıları SEF link için uygun olmayan kullanımlardır. Doğru kullanımı ise, siteadresiniz.com/sef-link-nedir gibi konu başlığının geçtiği bir kullanımdır. Ya da siteadresiniz.com/SEO(kategori)/sef-link-nedir.html benzeri SEF linkler de kullanılabilir. Bu aşamada  ikinci örnekteki URL yapısı tavsiye edilmektedir.

Canonical Bağlantı

Siteler için kopya içeriklerin ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Buna bağlı olarak ortaya çıkan Canonical bağlantı, webmasterların imdadına yetişiyor. Canonical  etiketi, aynı link yapısına sahip olan linklerin, örümcekler tarafından hangisinin baz alınmasını gerektiğini gösterir.

Sitemap

Sitemap, site linklerinin oluştuğu xml uzantılı bir dosyadır. Web siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer alan Sitemap, her web sitesinde mutlaka olmalıdır. Google’a veya diğer arama motorlarına, oluşturduğunuz sitemap’leri mutlaka eklemeniz gerekir. Sitemap oluşturmak için birçok farklı yol bulunur. Eğer WordPress veya Joomla gibi hazır sistemler kullanıyorsanız, sitemapinizi eklentiler sayesinde oluşturabilirsiniz. Bunun için internetten birçok program da bulabilirsiniz. Özellikle de Google Webmaster Tools hesabından, webmasterların sitemapini eklemeleri tavsiye edilir. SEO için Sitemap’in en önemli unsurlardan biri olduğu unutulmamalıdır.

Detaylı bilgi için Adtorium’un Teknik SEO makalesini inceleyebilirsiniz.