Facebook’un yeni gizlilik maskotu: The Zuckasaurus

Facebook, gizlilik ayarları konusunda uyarıda bulunan dinazor maskotunu tanıttı

SOSYAL AĞLAR
DigitalAge, 23.05.2014 - 14:01

Facebook, kendi sitesinde 1,28 milyar kullanıcıya mevcut gizlilik ayarları hakkında uyarıda bulunmak amacıyla sunduğu yeni özelliği tanıttı. Şirket, uyarıyı mavi renkteki dinazor karakteriyle yapıyor. Kullanıcıların karşısına çıkan dinazor, kibarca ‘Rahatsız ettiğim için üzgünüm. Henüz paylaşımlarını kimin görebileceği durumunu değiştirmedin.’ ifadesini kullanıyor.

Facebook’un hakkında çok konuşulan gizlilik konusunda yeni özelliği tanıtması için bir çizgi karakteri kullanması belli bir riski taşıyor.

Microsoft ve Twitter’ın kullandığı maskotlar

Microsoft, bir zamanlar Microsoft Word’de kullanıcıları yönlendirmek üzere ataç şeklindeki ‘Clippy’ çizgi karakterini kullanmıştı.

Yıllar sonra Twitter da bağlantı problemi yaşayan kullanıcıların ekranında çıkan mutlu balina karakterini oluşturmuştu. Bir süre sonra balina karakteri, Twitter’ın bahtsızlığının simgesi ‘Fail Whale’ olarak tanınır oldu.

Facebook’un yeni ikonunun oluşturma sürecine katılanlar, Facebook’un dinazoru seçmeden önce çok sayıda ikon seçeneğini test ettiği bilgisini paylaştı. Bazı teknoloji yazarları bu dinazora ‘Zuckasaurus’ adını verdi.

Kaynak: bits.blogs.nytimes.com

BENZER HABERLER
YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız !

YORUMLAR

Total wordpress themes free